Karşılıksız Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar
KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLAR 2017-2018

Bu yıl üniversiteye yerleşecek olan ve halen okumakta olan tüm öğrencilerinin en çok başvuru yaptığı ve araştırma yaptığı konulardan biri olan karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşlar oluyor. Öğrenim hayatını maddi sıkıntı çekmeden yaşamak isteyen öğrenciler KYK bursundan daha çok bur veren kurumları aramaya devam ediyorlar.
Üniversite yerleştirme işlemleri ve kayıtlarının da sona ermasi ile birlikte şimdi öğrencilerin sıkıntısı burs konusu olmaya başladı. Burs alabilmek için hemen hemen her yolu deneyenlere yardımcı olmak amacı ile haberler12.com olarak sizlere yazımızda 2017-2018 karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşlar hangileri ve ne kadar burs verecek gibi bilgileri paylaştık. İşte burs veren kurumlar.

Geri Ödemesiz Burs Veren Kurumlar
Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK: Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu geri ödemeli burstur. Hemen hemen başvuru yapan öğrencilere çıkan bu burs daha sonra öğrencinin iş hayatına başlaması ile birlikte öğrenciden taksit taksit alınmaktadır.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK: Tübitak burs vermek için başarılı öğrencileri seçmektedir. LYS de ilk 25 binde yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyolojiye yerleşen ve YGS-1’de ilk 25 bine girerek felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatına giren öğrencilere burs vermektedir. Tübitak burs alan öğrencilere aylık 750 TL burs veriyor. 

Türk Eğitim Vakfı (TEV): Türk Eğitim Vakfı 5 ayrı şekilde burs vermektedir. Eğitim bursu ve üstün başarı bursu adı altında 5 ayrı şekilde burs veren TEV'in aradığı şartlar ise şöyle. 
-Eğitim Bursu’nu üniversite, yüksekokul ve meslek yüksekokulu öğrencileri alabiliyor. Ara sınıfların not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50 olup bir üst sınıfa geçmesi gerekiyor. 
Üstün Başarı Bursu’na 40-50 öğrenci seçiliyor. LYS’de 5 bine girip, mühendislik-mimarlık, hukuk ile sağlık, idari, temel ve sosyal bilimlere yerleşenler başvurabiliyor. LYS’de ilk 5 bine giren, genel not ortalaması 3.50 olan ikinci sınıflar da yararlanabiliyor. Yüksek lisans, doktora ile teknik ve endüstri meslek lisesi öğrencileri için de burs var. www.tev.org.tr 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD): Bu kuruma burs başvurusu yapmak isteyen öğrencileri devlet üniversitelerinde öğrenim görmesi gerekmektedir. ÇYDD burs başvurusu için öğrencilerin derneğin iç tüzüğündeki ilke ve amaçlara uygun olması gerekmektedir.

Sabancı Vakfı: Burs veren kurumlar arasında en çok burs veren kurumlar arasında olan Sabancı Vakfı her yıl 400’ü yeni olmak üzere 1.500’e yakın üniversiteliye burs sağlıyor. Burs kontenjanı verilen Boğaziçi, Ankara, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik üniversitelerine yerleşenler için dört program var. Hepsine farklı şartlar aranıyor. www.sabancivakfi.org 

Vehbi Koç Vakfı: Vehbi Koç Vakfı ise sadece lisans öğrencilerine burs vermektedir. Vakıf burs verecek öğrencide başarı notuna da dikkat etmektedir. Başvuru için örgün lisans eğitimi almak, maddi yardıma ihtiyaç duymak, disiplin cezası ve başka burs almamak, başarı notunun 100 üzerinden en az 60; 5 üzerinden 3.00; 4 üzerinden 2.50 olması gerekiyor. www.vkv.org.tr 

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV): Başarılı ancak eğitimlerini sürdürürken zorlanan öğrencilere burs sağlıyor. Online başvurular 2-4 Ekim arasında. www.yekuv.org

Mehmet Zorlu Vakfı: Her yıl, 1.700 öğrenciye burs sağlıyor. Başvurular eylülün sonuna kadar üniversitelerin burs ofislerine yapılabiliyor. Şartlar ve detaylı bilgiye www.mzv.org.tr adresinden ulaşılabilir. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü: Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere veriliyor. Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendiriliyor. 

Çelikel Eğitim Vakfı: Başvurular, başvuru belgelerinin posta yoluyla vakıfa iletilmesiyle gerçekleşiyor. 

Burs Veren Diğer Kurumlar
ACIBADEM SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI
ACİL YARDIM VAKFI
ADEM ÇELİK BEYKENT EĞİTİM VAKFI (BEYKENT EĞİTİM VAKFI)
ADEM YILMAZ KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI
ADIYAMANLILAR VAKFI
ADİLE SULTAN VAKFI
AHMET - ZERRİN ELLİALTIOĞLU VAKFI
AHMET ESKİYAPAN EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI (AEV)
AHMET UZEL VAKFI
AKABE KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI
AK-EL EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI
AKÖZ VAKFI
ANADOLU VAKFI

Burs Başvuru şartları:
T.C Vatandaşı olmak
Maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak
Devlet üniversitelerini kazanmış olmak (Açıköğretim ve Uzaktan öğretim programları kapsam dışında. Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrenciler için yüzde 100 başarı bursuyla yerleşmiş olma kriterleri aranacak. Başbakanlık bursu hariç, farklı kurumlardan alınan burslar, başvurunuza engel teşkil etmez.) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.