Hakkari ve Şırnak İsmi Değişiyor, İşte Hakkari ile Şırnak Yeni İsimleri
HAKKARİ İLE ŞIRNAK'IN YENİ İSMİ NE OLDU

Hükümet Türkiye Büyük Millet Meclisine bugün bir yasa tasarısı gönderdi ve bu yasa tasarısı ise Hakkari ve Şırnak'ın il olmaktan çıkarılması yasası olmaktadır. Hakkari ile Şırnak'ın il olmaktan çıkarılmasının ardından ise Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını istemektedirler. Hakkari ve Şırnak'ın isimleri değişiyor. İl olması istenilen Yüksekova ve Cizre'nin yeni adları ise bu iki yerin daha önceki adları olmaktadır. Yani hakkari ve Şırnak eski adlarına geri döndüler. Peki hakkari ile Şırnak'ın isimleri ne oldu. İşte Hakkari ile Şırnak yeni isimleri ve anlamları.

HAKKARİ VE ŞIRNAK'IN İSİMLERİ DEĞİŞİYOR
Hükümetin Büyük Millet Meclisine gönderdiği yasa tasarısında Hakkari ile Şırnak'ın il olmaktan çıkarılması ve Yüksekova ile Cizre'nin ise il olması istenmektedir. Böylelikle hakkari ile Şırnak eski kürtçe isimlerine geri dönmektedirler.

HAKKARİ'NİN YENİ İSMİ ÇÖLEMERİK
Hakkari ilinin ilçe olmasının kararlaştırılmasıyla birlikte ilçe merkezinin adının da değiştirilmesi kararlaştırıldı. Bu karar ile Hakkari'nin ismi Çölemerik olarak değiştirildi. Kürtçe kökenli Çölemerg kelimesi, Türkçe'ye Çölemerik olarak geçiş yapmıştır. Kelime manası olarak 'sahipsiz yeşillik' anlamına gelmektedir.

ŞIRNAK'IN YENİ ADI NUH OLDU
Hakkari ile il olmaktan çıkarılan ve Cizre'nin il olmasının istenmesinin ardından ismi değişecek olan Şırnak'ın da yeni adı Nuh oldu.
Daha önce ismi Şehr-i Nuh olan Şırnak'ın yeni adı Nuh oldu.

HAKKARİ 1936'DA İL OLDU 
Rusların 1858'de Türklere savaş açması sonunda Dağıstandaki Şeyh Şâmil ile işbirliği yapan Şemdinlili Seyyid Tâhâ, Ruslara savaş îlân etti. Vefâtı üzerine kardeşi Şeyh Sâlih, Âzerbaycanlıları ve Hakkârilileri Ruslara karşı ayaklandırdı. Bu sırada Cizre'de bulunan İzzeddîn Şir, Yezîdî ve Nastûrîlerle işbirliği yaparak Rusyaadına Musul ve Bitlis bölgesini 1854'te işgal ve yağma ettiler. Diyarbakırlı Hacı Tîmûr Ağa, bu hâinleri 1855'de yendi ve cezalandırdı. 1855-1865 arasında Vansancağına bağlı olan Albak, Çölemerik, Gevaş ( Yüksekova), Beytüşşebap, Çal-Tiyari, Şemdinan ( Şemdinli) ve Kotur ilçeleri Erzurum'a bağlandı. 1865'te Vanvilâyeti yeniden kurulunca tekrar Van'a bağlandılar. Birinci Dünyâ Harbinde Ruslar, Çölemerik'i 24 Mayıs 1915'de işgâl ettiler. Nasturî lideri Merşamun'u Hoy'a götürdüler. Onun vâsıtasıyla bütün Nastûrîler ayaklandı ve silahlı çeteler kurarak Türk ordusuna ve halkına saldırdılar. Müslüman ve Türk halkı, Rus ve Nastûrî zulmünden civar bölgelere kaçtılar. 1918'de Çölemerik ve Gevaş ( Yüksekova) Türkler tarafından kurtarıldı. İsyancı Nastûrî ve Ermeniler, Urmiye bölgesine çekildiler. Eski yerlerine gitmek isterken Vâli Haydar emrindeki Türkler, Nastûrîleri yendiler. Millî mücâdele (İstiklâl Harbi) sıralarında Şemdinlili Seyyid Tâhâ ile Şahaklı Simiko, Yirminci Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa ile işbirliği yaptılar ve onu desteklediler. Böylece Seyyid Tâhâ kuvvetleri, Nastûrî ve Ermeniler'in bölgeye girmelerini önlediler. 1926'da yapılan Ankara Antlaşması ile Musul ve Hakkâri'nin beş bölgesi sınır dışında kaldı. Çölemerik, Gevaş ( Yüksekova) ve Şemdinan ( Şemdinli) ilçelerinden meydana gelen Hakkâri vilayeti kuruldu. Bir ara Van'a bağlanan Hakkâri 4.1.1936 târih ve 2885 sayılı kânunla vilâyet (il) oldu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.