İtikafa Girmek Nedir, Nasıl ve Nerede Girilir
İTİKAFA GİRMEK NEDİR, NASIL VE NERDE GİRİLİR

Mübarek Ramazan ayının sonuna yaklaşılması ile birlikte bazı vatandaşlar İtikaf yapmak için niyetlenmektedirler. Ramazan ayının son 10 gününde yapılan ve Peygamber Efendimizin de yaptığı İtikaf şu sıralar herkes tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan olmaya başlandı.
İtikaf nedir nasıl yapılır ve itikafa nasıl nerede girilir gibi konuları sizler için açıklamaya çalıştık. İşte İtikaf ibadeti ile ilgili olarak merak edilenler.

İtikafa ne zaman girilir
İtikaf'a ramazan ayının son 10 gününü girilir ve itikafa giren kişi kendini on gün boyunca ibadete adar. 

İtikafa nasıl ve nerede girilir
Ramazan ayının son on gününde itikafa girecek olan kişi bir mescit veya camide itikaf yapabilir. İtikaf süreci yani ramazanın son 10 günü boyunca kişi camiden dışarı sadece abdest almak için çıkmalı ve kesinlikle dışarı çıkmamalıdır. İtikafa giren kişi 10 gün boyunca tüm ihtiyaçlarını uyuma, yeme içme gibi tüm ihtiyaçlarını camide yada mescitte yapmalıdır.

İtikâfın Şartları
1- Niyet; Niyetsiz itikâf olmaz. Nezredilen itikâfda niyetin ayrıca dil ile ifade edilmesi gerekir.
2- Mescid: Erkeğin, itikafı cemaatle beş vakit namaz kılınan mescidde olmalıdır. İtikâfın en faziletlisi Mescid-i Haram'da, sonra Mescid-i Nebevî'de ve sonra da Mescid-i Aksa'da olandır. Diğer mescidlerdeki fazilet cemaatin çokluğuna göre değişir. www.haberler12.com
3- Oruç: Daha önce de belirttiğimiz gibi vacip olan itikâf için oruç şarttır. Sünnet itikâf Ramazan ayında olduğu için zaten oruçlu bulunma şart vardır.
4- Temizlik: Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları gerekir. Cünüplük oruca mani olmadığı gibi, itikafı da bozmaz. itikâfa giren cami içinde iken ihtilâm olursa, dışarı çıkarak gusül abdesti alır ve yeniden itikâfa devam eder.

İtikâfta erginlik çağına gelmiş olmak şart değildir. Bu nedenle mümeyyiz bir çocuğun itikâfı da geçerlidir.

Kadınlar İtikafa nasıl nerde girerler
Kadının itikâfa girebilmesi için kocasının iznini alması şarttır.
itikafa girmek isteyen kadınlar evlerinde itikafa girebilirler.

İtikâfı bozan şeyler
a- Cinsi ilişkide bulunmak. Kur'an-ı Kerimde; "Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın" buyurulur. Öpmek ve kucaklamak gibi şeylerden dolayı inzal vaki olursa yine itikâf bozulur.
b- Herhangi bir ihtiyaç yokken mescidden dışarı çıkmak.
c- Bayılmak.
İtikâfa giren kimse mescidden ancak şer'î, zaruri ve tabiî ihtiyaçları için çıkabilir.
İtikâfa giren kimsenin bulunduğu mescidde cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir mescide gitmesi, küçük ve büyük abdest bozmak için mescidden dışarı çıkması tabiî bir ihtiyaçtır.
İçerisinde bulunduğu mescidden zorla çıkarılması ya da şahsı ve eşyası hakkında korkusu sebebiyle başka bir mescide taşınmak için çıkması ise zarûrî ihtiyaç sebebiyle çıkıştır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.