Kadir Gecesi Duaları, Kadir Gecesi Yapılması Gereken İbadetler
KADİR GECESİ YAPILMASI GEREKEN İBADETLER VE OKUNMASI GEREKEN DUALAR

Mübarek ramazan ayının sonuna gelirken merakla beklenen kadir gecesine gelindi. Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir gecesi bu sene 1 Temmuz Cuma'ya denk gelmektedir. 1 Temmuz Cuma gününü 2 Temmuz Cumartesi'ye bağlayan gece olan Kadir Gecesinde yapılması gereken ibadetleri ve okunması gereken duaları sizler için derledik. 
Kadir Gecesinde hangi duayı etmeliyiz. Yazımızın devamında Kadir Gecesi edilmesi gereken dualar anlamları ve Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi duasını sizler için yazımızda paylaştık. İşte mübarek Kadir Gecesinde okunanan dua ve kadir gecesi yapılan idadetler. 

KADİR GECESİ ÇEKİLECEK TESPİH DUALARI:
Hz Aişe (r.a) buyurdu ki: Ya Resullulah (S.A.V.) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim. Oda şöyle buyurdu; "ALLAHümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni" 
Anlamı: ALLAHım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet. (Tirmizi) 
Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. 
Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur." 
Lailahe illallah kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde ALLAH Tealanın mağfiretine nail olur. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur. (Et-tuhfetül marziyye) Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim. 

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR? 
Kadir namazı alimlerin verdiği bilgiye göre yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. 
Kadir Gecesi Hacet namazının kılınışı da şöyledir: 
1. rekatta: 1 Fatiha, 3 kadir suresi ve İhlas suresi okunur 
2. rekatta: 1 Fatiha, 3 İhlas suresi 
3. rekatta : 1 Fatiha 3 Kadir suresi 
4. rekatta : 1 Fatiha 3 ihlası şerif okunur. 
Kadir Suresi 'ni bilmeyenler onun yerine kevser suresi(inna a'tayna)okuyabilir. 

Kadir Namazı kılınışı: 
Kadir Gecesi namazında iki rekatta bir Tahiyata oturulur, selamdan sonra on bir defa "Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denir. Kadir Gecesi namazda bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur. 
Kadir suresi okunarak kılınan Kadir Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir, namazın kılınışı sırasında Fatiha ve Kadir Suresi okunur.

Kadr suresi arapça ve türkçe meali 
İnnâ enzelnâhü fî leyletil kadr Ve mâ edrâke mâ leyletül kadr Leyletül kadri hayrum min elfi şehr enezzelül melâiketü ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min külli emr Selâmün hiye hattâ matleıl fecr. 

Manasi: 
şüphesiz biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.Bildinmi nedir Kadir Gecesi. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gecede melekler ve Rüh (Cebrail) Rablarının izniyle her iş icin arka arkaya iner. O gece fecrin dogusuna kadar selamettir.

KADİR GECESİ İBADETİ 
1 defa: "Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd" 
-100 "Elem neşrah leke sadrak…"
-100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…" 
-100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır: 
-"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa'fü annî" (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.