KPSS Önlisans Ortaöğretim Tercihleri Ne Zaman Nasıl Yapılacak
KPSS ÖNLİSANS SONUÇLARI NE ZAMAN NASIL YAPILACAK

KPSS Önlisans sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte tüm sınava giren memur adayları aldıkları puanları öğrendiler. Binlerce memuradayının sonuçları öğrenmesinden sonra şimdi ise herkes KPSS Önlisans tercihleri ne zaman yapılacak ve KPSS tercihleri ne zaman gibi bilgileri aramaya başladılar. 
2016 KPSS Önlisans sınavından 60 ve üzeri puan alan adaylar tercih yapma hakkı kazanacaklardır. Kpss sınavında 60 puan ve üstü alan memur adayları kpss tercihlerini yapmak için tercihlerin ne zaman yapılacağını merak edilmektedir. İşte KPSS Önlisans tercih yapma zamanı ve gerekli olanlar.

KPSS ÖNLİSANS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK

KPSS Önlisans sınavına giren 60 ve üzeri puan alan adaylar tercihlerini 21-30 Aralık tarihleri arasında yapacaklardır. 2016 KPSS merkezi yerleştirme takviminin güncellenmesi ile birlikte tercih işlemleri 21 Aralık'ta başlayıp 30 Aralık'ta sona erecektir. KPSS Ortaöğretim tercihleri de bu tarihlerde yapılacaktır. İşte Kpss 2016 yılı yerleştirme takvimi ayrıntıları.KPSS ÖNLİSANS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK
Kpss Önlisans sınavından barajı geçip tercih yapma hakkı kazanan adaylar Kpss önlisan tercihlerini belirtilen tarihler arasında ÖSYM nin isternet sitesinden yapabileceklerdir. Kpss tercih yapabilmek için tercihlerinizi internet üzerinden gönderdiğimiz an itibari ile sınava girmiş olduğunuz öğrenim düzeyinde bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Tercihlerini yapıp yerleştirmeleri yapılsa bile mezun durumunda olmayanların atamaları yapılmayacaktır.

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI VE DİĞER HUSUSLAR
Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro veya pozisyonlarına yerleştirilmek için yapılacak başvurularda uyulması gereken genel ve özel koşullar aşağıdadır. Tercihler yapılmadan önce aşağıdaki koşulların dikkatle okunması son derece önemlidir.

1. BAŞVURMA GENEL ŞARTLARI
İlan edilen kadro veya pozisyonlara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.
a) Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)
b) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.)
c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
d) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için; Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaları,
e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)
f) Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için; Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamaları. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığı engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;
Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)
g) Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.