Taşeron İşçiye Kadro Hakkı Netleşti Sondakika
TAŞERON İŞÇİYE KADRO HAKKI SONDAKİKA

Taşeron düzenlemesi ile ilgili olarak sondakika haberler gelmeye devam ediyor. Son çıkarılan 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilerin, kamuda sürekli işçi kadrosuna geçmelerinin yolu açıldı ve Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu konu ile ilgili önemli açıklamalrda bulundu. Uzun zamandır binlerce taşeron çalışanının merakla beklediği kadro düzenlemesi hakkında Bakan Sarıeroğlu 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla taşeron olarak çalışmaya başlayanların bu kapsama gireceğini bildirdi.
Sürekl işçi kadrosuna dahil olmak isteyenler 10 gün içerisinde çalıştıkları idarenin ilgili birimine başvuru yapabileceklerdir. Sürekli işçi kadrosuna başvuru yapanlar ise yazılı sözlü veya uygulamalı olarak sınava alınacaklardır. Peki taşeron sınavı nasıl olacak ve kimler sınava girecek bir diğer önemli konus ise kadroya geçen taşeron işçilerin maaşları artacak mı? İşte Bakan Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamalarından notlar..

* Kadroya geçmek isteyenler 10 gün içerisinde idareye başvuracak..
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sürekli işçi kadrosuna geçmek isteyen taşeron çalışanlar çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime başvuruda bulunacaktır. Kadro başvurusu yapan işçilerin, şartları taşıyıp taşımadıklarının tespiti, bu tespite itirazların karara bağlanması, şartları taşıyanların idarelerince belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınması, sınav sonuçlarına itirazların karara bağlanması ve sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde idarelerince sonuçlandırılacak.

* Kadroya geçiş sınavı nasıl olacak..
Tüm taşeronların en çok merak ettiği konu ise taşeron sınav konusu olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu kadroya geçecek olan taşeron işçilerin sınavla alınacağının haberinin ardından çalışanların kesinlikle sınavdan korkmaması ve bu sınavın sözlü yada yazılı veya uygulamalı olarak yapılabilme olasılığı olduğunu bildirdi. Ayrıca bakan Sarıeroğlu son günlerde çıkarılan taşeron sınavı kitapları ve açılan kurslara da kesinlikle başvuru yapmalarına gerek olmadığının altını çizdi.

* Kadroya geçenlerin ücretleri artacak mı?
Taşeron çalışanların kadroya geçtikten sonra maaşları artacak mı? Bu konuda oldukça merak edilmeye ve araştırılmaya başlanması üzerine Sarıeroğlu yaptığı açıklamada kadroya geçen taşeronların maaşlarında bir artış söz konusu olacağını müjdelerken ne kadar bir artış olacak ve ne zaman artacağı konusunda ise şimdilik bilgi vermedi.

* Askerde ve doğum izninde olanlarda kadroya geçecek..
Doğum veya sağlık kurulu raporuyla belgelendirilen sağlık sorunları nedenleriyle iş sözleşmeleri askıda olanlar veya anılan tarih itibarıyla askerde bulunanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanacak.

* Açtıkları davalardan vazgeçecekler..
Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle, açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunacak. Ayrıca, en son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan edecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.