Taşeron Kadro Başvurusu Nasıl Yapılır
TAŞERON KADRO BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK

Binlerce taşeron işçisinin kadroya geçiş süreci için başvurular başlıyor. 2 Ocak 2018 Salı günü başlayan kadroya geçiş başvuruları 11 Ocak tarihinde sona erecektir. Kadro başvuruları işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin personel çalıştırmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime ilgili formu doldurmaları ve dilekçede ekleyerek gerçekleştireceklerdir. 
Taşeron kadro başvurusu ardından ise kadro süreci, tespit komisyonu incelemesi, itirazlar ve itirazların incelenmesi, kesin listenin ilanı ve sınav süreci sınava itiraz gibi süreçlerin tamamlanmasının ardından hak kazanan kişiler topluca işçi kadrolarına geçirilecektir.
Peki taşeron kadro başvuruları nasıl yapılacak ve taşeron işçi kadro başvuru işlemlerinde istenenler ile başvuru formu nereden nasıl alınacak? İşte merak edilen bilgiler.

Taşeron Kadro Başvurusu Nasıl Yapılacak
Kadro başvurusu yapmak isteyen taşeron işçiler 2-11 Ocak 2018 tarihleri arasında çalıştıkları işyerlerinin ilgili birimlerine başvurularını yapacaklardır. Başvuru sırasında istenen belgeler başvuru yapacaklara iletilecektir. Başvuru sırasındaki belge ve formları eksiksiz doldurup tamamlayan çalışanlar daha sonra 90 günlük sürecin tamamlanmasını bekleyeceklerdir.

Başvuru süreci nasıl işeyecek;
Başvuruların ardından, Tespit Komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesinin 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarih aralıklarında yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Taşeron Kadro Sınavı Nasıl Yapılacak
Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar "başarılı" ya da "başarısız" olarak tutanağa geçirilecek. Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın sürekli işçi kadrosuna geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şart olacak.
Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından kurumun resmi internet adresinde ilan edilecek. İlan tebligat yerine geçecek, ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.