İkili Test Nedir, Ne Zaman Yapılır
İKİLİ TEST NEDİR, NASIL YAPILIR GEREKLİ Mİ

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde yaptırması gereken önemli testler bulunurken bunlardan birincisi, ikili test adı verilen ikili tarama testi oluyor. İkili test her gebelik için önemli olan bir testir ve bu testin amacı bebekte down sendromu olup olmadığını belirlemek için yapılıyor. Gebeliğin 11-14 hafları arasında yapılır ve ikili test bu tarihlerden ne önce nede sonra yapılır çünkü bakılan değerlerin en iyi bakıldığı ve doğru sonuç verdiği aralık bu tarihler aralığıdır.
Bu yüzden oldukça önemli olan ikili test için anneler ikili test randevu alma işlemlerini aksatmamalıdır. Annelerin merak ettiği diğer bir konu ise ikili test gerekli mi ikili test yaptırmayınca ne olur gibi bilgiler oldu ve bu konu hakkında bir çok doktor açıklamalr yaptılar. İşte ikili tarama testi ile ilgili merak edilenler.

İkili Test Nedir
İkili tarama testi denilen ikili test bebekte down sendromu olup olmadığını belirlemek için yapılan bir erken taramadır. İkili testte ayrıca bebeğin ense kalınlığına ve bebeğin baş popo arası ölçümleride yapılmaktadır. 

İkili testte sınır değer 1/250'dir...
"İkili test"de (double test) her iki biyokimyasal değer bilgisayar programında değerlendirilir ve ortaya bir risk oranı çıkar. Risk oranının 1/250’nin üzerinde olması durumunda test pozitiftir, yani down sendromu açısından riskli gruba giren hastanın ileri tetkiki gerektirir. 
Sınır değer, eşik değer veya cut off olarak da geçmektedir.

İkili tarama testinin pozitif çıkması durumunda endişelenmeyin... 
Çünkü ikili testi yaptıran her 30 gebenin birinde test pozitif sonuç vermektedir. Pozitif sonuç veren her 23 gebeden ise ancak birisi gerçekte down sendromlu bebek taşımaktadır. 
Yani, ikili test yalnızca bir tarama testidir ve sonuç yüksek çıksa (tarama- pozitif olsa) bile çok büyük olasılıkla bebeğiniz sağlıklıdır. Ancak bu durumda tanısal özelliği olan testlerin mutlaka yapılması önerilmektedir. 

İkili Test Nasıl Yapılır
Gebelikte ikili test ultrason ve kan tahlili verme ile yapılıyor. İkili test yapılırken ilk olarak annenin ultrason muayenesi yapılır ve dediğimiz gibi bebeğin ense kalınlığı, baş popo mesafine bakılır ve daha sonra anneden kan vermesi istenir ve kanda bazı değerlere bakılıyor. Daha sonra ise ölçülen değerler ile tahlilde çıkan değerler bilgisayara girilerek risk hesaplama yöntemi yapılıyor.

Bilgisayar programı girilen bu veriler ile risk hesaplaması yapar ve sonuçta trizomi 21 (down sendromu) için risk oranı ve trizomi 18 (Edwards sendromu) için risk oranı diye iki ayrı sonuç verir. Bu oranlar 1/200 , 1/700, 1/2000 gibi yazılıdır sonuç kağıdında... Bu verilen oranlara göre sonuç düşük riskli veya yüksek riskli şeklinde ikiye ayrılır. Düşük riskli sonuçlarda bir müdahale yapılmazken yüksek riskli sonuçlarda CVS veya amniyosentez yapılabilir, buna doktorun aydınlatması ile aile karar vermelidir.

İkili test yaptırmayanlar:
İkili test yaptırmayanlar şu risklerle karşı karşıya kalacaklarını bilmelidir:
1- Gebelikte bebekte down sendromu varsa bunu tespit edebilecek en başarılı testlerden birisi ikili testtir. En iyi ultrasonografi cihazları bile bu kadar başarılı olamaz. İkili test (veya üçlü dörtlü test) yapılmadığı taktirde bebekteki down sendromunun tespit edilmeme oranı yüksektir. 
2- Trizomi 18 için durum farklıdır, bu hastalığa ait bulgular ultrason ile %90 gibi yüksek oranda tespit edilebilmektedir. 
3- Gebeliğin 11-14 haftaları arasında ikili test yaptırmayanlar sonraki ay 16-20 haftalar arasında üçlü, dörtlü test yaptırabilirler. Yukarıda anlatılan fayda ve riskler benzer şekilde bu testler için de geçerlidir.

İkili Test Zamanı, Ne Zaman Yapılmalıdır
İkili tarama testi gebeliğin 11 ile 14. haftası arasında yapılır ve bu haftalardan önce ve sonra yapılamaz. Yani ikili test ne 10. haftada nede 15. haftada yapılamaz bu yüzden ikili test zamanı için iyi hesaplamalar yapılmalı ve doktorunuza danışarak gerekli bilgileri edinmelisiniz.

İkili Test Nerede Yapılıyor ve Kaç Para
Öncelikle ikili test devlet hastanelerinde yapılmaktadır ve SGK karşılamaktadır. Devlet hastanelerinde ikili test randevusu alamayan anne adayları bu testi özel hastanelerde ve labaratuarlarda da yaptırabiliyorlar. İkili test fiyatı ise yine hastane ve labaratuara göre değişiklik gösterse de ortalama 200-300 TL arasındadır. Devlet hastanesinden ikili test randevusu nasıl alınır konusu annelerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu olmaktadır ve bu üçlü test ile doppler testlerinde de oldukça sorun olmaktadır. Bu yüzden anne gebeliğin ilk zamanlarında testin yapılacağı haftayı hesaplayıp erkenden randevusunu almaya çalışmalıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.