2018 Evde Bakım Maaşı Kaç Para, Nasıl Alınır
EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ PARA NASIL ALINIR

Evde engelli yakını olanların en çok merak ettiği konulardan biri olan evde bakım maaşı nasıl alınır nerden ve nasıl alınır gibi bilgiler herkesin merak etiiği konular arasında yer almkatadır. 2018 yılı ile zamlanan evde bakım aylığı alma şartları bir kaç önemli nedene bağlıdır. Bunlardan birincisi evde bakıma muhtaç kişinin %50 engelli raporu olması şartıdır.
Engelli yakını olanlar ve şartları yerine getirenler başvurmaları halinde evde bakım maaşı alabilirler. Peki evde bakım maaşı nasıl alınır, 2018 evde bakım maaşı kaç para ve evde bakım aylığı alma şartları neler.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para
Herkesin merak ettiği konu ise bu olmaktadır. Evde bakım aylığı alma başvurusu yapan ve almaya hak kazanan kişilerin alacakları para 2018 yılı itibari ile 1089 TL dir. Yani 2018 Evde bakım maaşı parası 1089.00 TL'dir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Neler
Evde bakım maaşı almak için 3 temel şart bulunmaktadır.
  • Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu
  • Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması
  • Gelir kriterlerine uygun olması
1 ) Sağlık Raporu: Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.
Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.
2 ) Muhtaçlık Kriterleri: Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.
3) Gelir: Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Nasıl Alınır
Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler. Evde bakım maaşı başvuru sırasında istenen belgeler neler;
  • Engelli Sağlık Kurulu raporu
  • 1 adet fotoğraf
  • Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
  • Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
  • Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
  • Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
  • Boşanma halinde boşanma kararı
NOT: Yukarıda sayılan bu belgelerin engelli ve engelli ile aynı evde kişiler için temin edilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir
Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.