Öne Çıkanlar 2018 oruç saati kaç 5 kasım bjk trabzon maçı kaç kaç cuma günü hangi ilçelerde elektrik kesilecek 24 nisan 2017 nilay deniz boy kilo

65 Yaş Aylığı Kaç Para Nasıl Nereden Alınır, Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır
65 YAŞ AYLIĞI, YAŞLILIK MAAŞI KAÇ PARA NEREDEN NASIL ALINIR

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2013 yılından beri verilmeye başlanan 65 Yaş Aylığı için merak edilenleri sizler için paylaştık. Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı 65 yaş ve üstü çalışamayan muhtaç kişilere devlet tarafından verilen yardımdır.
Bu yardıma başvurmak isteyenler ise 65 aylığı nedir nasıl alınır kaç para, nerden alınır kimler alabilir ve yaşlılık aylığı kaç para, yaşlılık maaşı almak için gerekli olan belgeler ile yaşlılık aylığı almak için nereye başvurulmalıdır gibi bilgiler merak edilmektedir. İşte 65 yaş aylığı yani yaşlılık maaşı ile ilgili bilgiler.

65 YAŞ AYLIĞI KAÇ PARA?
Meclisten geçen torba yasayla öngörülen SSK 65 yaş aylığı asgari ücretin 3 de 1’i olarak belirlenecektir. 2015 Ocak ve sonrası için 128,48 TL dir . Bu rakama %5 ek ödeme olan 7,71 ilave edilir. Toplam 136,19 TL dir. Yaşlılar %70 üzeri özürlü iseler maaşları 3 katına çıkartılır. Bu durumda 408,57 TL ödenecektir. 

65 YAŞ AYLIĞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR? 
65 yaşını doldurmuş yardıma muhtaç , kanunen bakmakla yükümlü akrabası olmayan , nafaka bağlanmamış veyahut bağlanması mümkün olmayan sosyal güvenlik kurumlarından yardım yada aylık hakkından yararlanmayan , herhangi bir devamlı geliri olmayan , hiçbir gayrimenkul’ü (ev,arsa, araba, tarla, vb ) bulunmayan , ve yürürlüğü girmiş olan 2022 sayılı kanunun 1 ‘ inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilecektir. 

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIYOR? 
65 yaş aylığı almak isteyen kişi ikamet ettiği ilçenin mal müdürlüğünden yada Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğünden başvuru formu temin edip dolduracak. Eksik ve doğru doldurulan form mal müdürlüğüne teslim edilir. İl-ilçe idare kurullarını tarafınca başvuru formu dolduran kişiyle ilgili detaylı bir araştırma yapılır. Araştırma sonucu 65 aylığına hak kazanıp kazanmadığı tespit edilir. İl-ilçe kurulunca muhtaç olduğu tespit edildiği takdirde başvuru evrakı genel müdürlüğe gönderilir ve işleme alınır. Gerekli aylık yardımı başlar. 

65 YAŞ MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER

2022 sayılı Kanuna göre 65 Yaş Aylığı Başvuru Formunda gerekli evraklar şöyledir; 
Mal müdürlüğünden alınan başvuru formu, 
Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi , 
Vukuatlı nüfus örneği, 
3 adet vesikalık fotoğraf, 

65 YAŞ AYLIĞI NE ZAMAN VE NASIL ALINIR?
Doldurulan formlar malmüdürlüğü tarafında tüm belgeler genel müdürlüğüne eksiksiz ulaşmasıyla işlemler başlatılır. Eğer yanlış doldurulmuşsa yada eksik varsa gerekli evraklarda işlemler uzar. Bağlanan aylık için ilk ödeme, T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonraki ödemeler ise herhangi bir PTT şubeleri aracılıyla yapılır. 2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. 

ÖDEME GÜNLERİ NEYE GÖRE HESAPLANIR?
Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla; 
-Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü. 
-Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü. 
-Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü. 
-Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü. 
-Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü. Ödeme yapılmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.