Öne Çıkanlar survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı kısmetse olur atv yayın akışı 16.12.2017 sayısal loto şişlide yangın

BES Nedir, Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir Kaç Para Kesilecek
BES NEDİR, BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE KAÇ PARA KESİLECEK

Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi BES 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlıyor. Tüm çalışanların zorunlu olarak katılacağı BES sistemi şimdilerde herkesin merak ettiği ve çok fazla bilgi sahibi olmadığı uygulamalardan biri olmaktadır. Devlet tarafından tüm çalışanların yeni yıldan beri Bireysel Emeklilik Sistemine girişler mecbur alacak fakat BES'ten ayrılmak isteyen çalışanlar ise 2 ay sonrasında istedikleri zaman çıkacbilecekelr. 
Peki BES Bireysel Emeklilik Sistemi nedir nasıl işleyecek, maaşlardan kaç para kesilecek ve kaç yıl sürecek BES hakkında tüm merak edilen sorularının cevaplarını sizler için derledik. İşte BES ayrıntılar.

BES NEDİR
BES Bireysel Emeklilik Sistemi olmaktadır. Devlet tarafından 45 yaş altı tüm çalışanların otomatik olarak geçileceği sistem olan BES ile sitemde 10 yıl kalan ve 56 yaşını doldurmuş olanların maaşlarından kesilecek olan ücretler ile devletinde katkı sağlayacağı emeklilik birikim fonları olacaktır.

BES MECBURİ Mİ OLACAK
1 Ocak 2017 den itibaren 45 yaş altı tüm çalışanlar otomatik olarak BES'e geçeceklerdir. Bu sisteme ilk giriş mecbur olduğu gibi sistemden çıkmak ise isteğe bağlı olacaktır. Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyen çalışanlar 2 aylık süre sonunda sistemden çıkabilirler ve kesilen paraları iade edilecektir. 

BES KESİNTİSİ KAÇ PARA OLACAK
BES katılımı için tüm çalışanların merak ettiği konu Bireysel Emeklilik Sistemi ile maaşlardan kaç para kesilece sorusu oldu. BES için kesilecek olan para prime esas kazancınızın %3'ü kadar olacaktır.

1000 LİRA DEVLET KATKISI OLACAK
Bireysel Emeklilik Sistemine geçişten sonra iptal etmeyen çalışanların hesabına 1000 liralık devlet katkısı eklenecektir. Ayrıca her ay kesilen ücretin %25'i kadar da ek gelir eklenecektir. Yani Devlet tarafından sistemde kalanlara bir defaya mahsus 1000 lira eklenecek ve her ay kesilen miktarın da dörtte biri kadar ek para eklenecektir.

Mesala bir kişi asgari ücret ile çalışıyorsa maaşından 50 lira civarı para kesilecek bu kesilen paralara da devlet %25 12.50 lira ek para verecek, Sitemdeki birikiminizi yıllık olarak hesapladığımızda aylık kesilen para miktarı 50x12=600 lira, devletin verdiği katkılar 12,5x12=150 lira toplam 750 lira birikim olacak ayrıca sitemde kalanlara bir defa olmak üzere 1000 lira da ek verilecek böylelikler ilk yıl birikiminiz 1750 lira olacaktır.

SİSTEMDEN ÇIKIŞTA NE OLACAK
Bireysel Emeklilik Sisteminden 2 ay sonra çıkmak isteyen çalışanlar maaşlarından kesilecek olan tutarları geri alabilecek fakat o iki ayın devlet katısı ve 1000 liralık katkıyı alamayacaklardır.

İlk 3 yıl içinde sistemden ayrılırsanız kesilen paralarınızı alıyorsunuz ve devletin katılarını alamıyorsunuz.
3 ile 6 yıl arasında sistemden çıkanlar yine kesintilerini alabiliyor ve devletin katkılarından %15'ini alıyorsunuz.
6 ile 10 yıl arasında sistemden çıktığınızda kesilen paralarınızı alabiliyor ve devlet katkılarının %35'ini alabiliyorsunuz.
10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını doldurmayanlar hem kesilen parayı hemde biriken paranın %60'ını alabileceklerdir. 
10 yıl sistemde kalıp hemde 56 yaşını dolduranlar biriken tüm parayı ve tüm devlet katkılarını alabileceklerdir.

SİSTEMDE BİRİKEN PARA NASIL ALINACAK

Bireysel Emeklilik Sisteminde yukarıdaki gibi zamanlarda çıkanların paraları maaşları ile birlikte geri ödenecektir. Eğer 56 yaşını doldurmuş ve 10 yıl sistemde kalarak hak kazanmışsanız biriken parayı ister toplu ister parça parça alabilirsiniz. Ayrıca sistemde biriken paraları faizli ve faizsiniz fon olarak kullanabilirsiniz.

ÖDEMEDEKİ GECİKME SONUCU NE OLUR?
İşveren bu madde uyarınca katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa çalışanın 5'inci maddedeki hesaplama yöntemi uyarınca varsa birikiminde oluşan parasal kaybından sorumludur.

İŞVEREN İFLAS EDER, YA DA ŞİRKET KAPATIRSA NE OLUR?
* Çalışanların birikimleri emeklilik fonlarında ve devlet güvencesi altında. İşverenin çalışanlardan yaptığı kesintiyi kasasında tutma hakkı yok. Ayrıca işveren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca da denetlenir.

MEVCUT BİREYSEL EMEKLİLİĞİ OLANLAR NE YAPACAK?
* Otomatik katılım sistemine katılmak zorunlu ve 45 yaş altı tüm çalışanlar işverenler tarafından otomatik sisteme sokulacak. Ama çalışanlar 2 ay sonra sistemden çıkabilirler, böylece iki BES’leri olmaz. İsteyen otomatik katılımda da kalabilir; böylece, iki BES’i olmuş olur ve devletin otomatik katılım için sunduğu bin liralık haktan yararlanabilir.

E-DEVLET SİSTEMİNDEN BİREYSEL EMEKLİLİK BİLGİLERİ SORGULANABİLİYOR MU?
* Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre, BES'te katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla e-Devlet'te e-Hizmetler bölümündeki Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde "Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama" servisi başlatıldı. Temmuz 2016 sonunda kullanıma açılan servis aracılığıyla katılımcılar sistemdeki tüm sözleşmelerine ilişkin olarak; temel sözleşme bilgilerini, hesaplanan devlet katkısı tutarını ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limitini e-Devlet üzerinden takip edebiliyor. İlgili servise, "turkiye.gov.tr" adresinde yer alan e-Devlet Kapısı üzerinden; e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerden herhangi biri kullanılarak erişim sağlanabiliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.